25 lutego 2023 Brak komentarzy admin Podróże

Wyspa Pag od lądu oddzielona jest cieśniną Velebitską. To, co ją wyróżnia to niesamowicie księżycowy klimat, gdzie białe skały stapiają się z granatem Jadranu. Jest to doskonałe miejsce dla osób, które poszukują tętniącego życiem, malowniczego azylu zarówno na krótszy, jak i dłuższy wypoczynek. Wyspa Pag to bogate dziedzictwo kulturowe, dom tytułowych serów, koronek oraz jagnięciny – powszechnie uznanych i cenionych specjałów na całym świecie.

Co warto wiedzieć o Wyspie Pag?

Wyspa Pag jest piątą co do wielkości wyspą chorwacką oraz jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Znana z księżycowego krajobrazu, owczego sera, jagnięciny, sztuki tkania koronek oraz ciasteczek pieczonych przez siostry zakonne, stanowi doskonałe miejsce na wakacyjny wypad. Wakacje na wyspie Pag to świetne rozwiązanie dla par, rodzin z dziećmi, a także singli. Wyspa posiada najdłuższą linię brzegową z pięknymi plażami, które ukryte są między skalistymi zatoczkami. 

Południowo-zachodnie wybrzeże wyspy łagodnie opada do morza Adriatyckiego. Część północno-wschodnia to z kolei strome i wysokie wzgórza. Pag zachwyca więc swoją uniwersalnością, nie tylko pod względem pejzażu. Wyspa podzielona jest także kulinarnie. Novalja znajdująca się na północy wyspy słynie z najbardziej imprezowego życia w regionie. To właśnie tam znajduje się jedna z najbardziej rozpoznawanych plaż – Zrce. Co roku w okresie wakacyjnym zapełnia się ona dzięki występom znanych DJ’ów, a zwieńczeniem lata jest Hideout Festival, który zrzesza miłośników imprez oraz beach party.

Miasto Pag znajdujące się na południu wyspy jest z kolei ciche i tradycyjne. Niewiele zmieniło się w tym regionie od XV wieku, kiedy powstała tu wieś. Miejscowe kobiety nadal zajmują się szydełkowaniem skomplikowanej koronki, która stanowi niezwykłą pamiątkę. To właśnie tutaj znajdziemy też wiele lokalnych produktów, takich jak Paski Sir, ceniony w całej Chorwacji oraz pyszną jagnięcinę – naturalnie aromatyzowaną trawą.

Pag

Wyspa Pag – atrakcje i zabytki

Największe atrakcje wyspy Pag to zdecydowanie jej naturalne ukształtowanie, klimat, charakter, plaże oraz pustynne i skalne tereny. W miasteczkach można jednak zwiedzić też stare słowiańskie kościoły czy pozostałości po kolonizacji wyspy przez Wenecjan i Rzymian. Na mapie wycieczki z pewnością nie może zabraknąć Starego Miasta Pag. To właśnie tutaj znajdują się wąskie, charakterystyczne dla chorwackiej architektury uliczki, Klasztor benedyktyński Św. Margarity czy most Katine – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta, który łączy starówkę z magazynami soli. To, co jest warte uwagi to także XV-wieczny Pałac Książęcy, romańsko-gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz niedokończony Pałac Biskupi. W mieście koniecznie trzeba odwiedzić też Muzeum Koronki w Pag. Koronki te wpisane są bowiem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejnym ciekawym miejscem do zwiedzania jest miejscowość Novalija. Zgodnie z wcześniejszym opisem, ukierunkowana jest ona na życie nocne, a przez miejscowych nazywana jest centrum turystycznym. Ciekawym elementem miasta jest jedyny w swoim rodzaju znak, mówiący o tym, aby po całym miasteczku poruszać się wyłącznie w stroju kąpielowym. 

Niezwykłą atrakcję Pag stanowi także miejscowość Metajna, która swoim urokiem przypomina małą rybacką wioskę. To właśnie tutaj można zjeść świeże ryby prosto z kutra. Inne, ciekawe miejsca na wyspie to także gaj oliwny w Lun, taras widokowy Gradac, Muzeum Soli czy Wytwórnia Paskiego sera w Kolan.

Jakie są plaże na Wyspie Pag?

Na Wyspie Pag jest naprawdę dużo atrakcyjnych plaż. Najbardziej popularnym miejscem jest wspomniana już plaża Zrce, nazywana „chorwacką Ibizą”. Jest to żwirowa plaża otoczona lasem, która znajduje się ok. 2 km od Novalji. Wyposażona jest ona we wszystko, co niezbędne dla turystów. Znajdują się tu place zabaw dla dzieci czy udogodnienia dla niepełnosprawnych. Na plaży przez cały dzień wybrzmiewa muzyka. 

Kolejne wspaniałe miejsce to plaża Ručica, którą otacza dzika przyroda, a jej krajobraz jest dość surowy. W zestawieniu nie może zabraknąć też plaży Paška vrata, oddalonej o ok. 2 km od Metjany i kilometr od Ručica. Bardziej zatłoczonym miejscem będzie plaża Bošana. Co ważne, żadne z wymienionych plaż nie oferują zaplecza gastronomicznego ani rozrywek wodnych. Są to bardziej dzikie propozycje. 

Wyspa Pag plaże

Chcąc skorzystać z dobroci atrakcji, doskonałym miejscem będzie plaża Planjka. To właśnie tutaj znajdują się prysznice, toalety, szatnie, dużych parking oraz bar. Plaża bardzo często wybierana jest przez rodziny z dziećmi. Wyróżnia ją bowiem piasek oraz płytka woda. Możemy znaleźć tu także plac zabaw. Plażą, która oferuje wiele atrakcji jest także Prosika – centralna plaża miejscowości Pag.

Gdzie zjeść na Pagu?

Na Pagu istnieją dwa rodzaje lokali gastronomicznych. Można tu zjeść w restauracji bądź odwiedzić konobę, czyli chorwacką tawernę. Co ciekawe, między miejscami nie ma dużych różnic cenowych. To, co je różni najbardziej to wystrój wnętrza i klimat. Przebywając w mieście Pag warto zjeść w Restoran Na Tale, która uważana jest za najlepszą w mieście. Z wnętrza rozpościera się tu widok na zatokę, a sama restauracja położona jest na skraju nadbrzeża. To, co najchętniej wybierają turyści z menu to owoce morza, ryby, lasagne z ośmiornicy oraz jagnięcinę. Inne ciekawe miejsca gastronomiczne w miejscowości Pag to Konoba Bile oraz Wine & Cheese Bar Trapula, gdzie możemy spróbować lokalnych dań. 

Udając się do miejscowości Novalija, warto odwiedzić restaurację Starac i More. Tawerna znajduje się zaraz koło brzegu morza, a ozdabiają ją charakterystyczne akcesoria rybackie. Ciekawym miejscem jest także restauracja Boškinac mieszcząca się w kamiennym budynku. W restauracji można skosztować pysznych tradycyjnych dań kuchni wyspiarskiej z kreatywnym i nowoczesnym akcentem.

Wybierając się do Kolan warto wybrać Konoba Figurica lub Konoba Nono, które serwują typową kuchnię domową w starym stylu.