9 marca 2019 Brak komentarzy admin Podróże , ,

Wakacje to czas wyczekiwanych przez nas podróży, odpoczynku od codziennych problemów i regeneracji przed powrotem do pracy. To czas, w którym z radością wypełniamy plecaki i walizki niezbędnymi rzeczami i ruszamy pełni energii i radości by przeżywać niesamowite przygody. Zazwyczaj decydujemy się na kraje o cieplejszym klimacie niż ten panujący u nas. Są jednak pewne perełki w Polsce, które docenia mnóstwo turystów z całego świata.

Mazury to jeden z najczęściej wybieranych kierunków podróży zarówno w przypadku naszych rodaków, jak i obcokrajowców. Zagraniczni goście cenią sobie ten region za ciszę i spokój, ogromne ilości jezior oraz lasów. Mazury należą do obszaru Zielonych Płuc Polski, co oznacza że są unikatowym terenem przyrodniczym. Częstymi gośćmi bywają tu nasi zachodni sąsiedzi, którzy przybywają tu głównie ze względów historycznych.

Mazury to piękny region położony w północno-wschodniej części naszego kraju, w województwie warmińsko-mazurskim. Trzema największymi miastami tego rejonu są Ełk, Ostróda i Giżycko. Podział administracyjny obejmuje też jeszcze większe miasto, jakim jest Elbląg, jednak nie należał on nigdy do Warmii czy Mazur. Region może poszczycić się także dwoma największymi jeziorami w Polsce – Śniardwy i Mamry, a także najdłuższym – Jeziorak.

Na Mazurach można znaleźć mnóstwo ciekawych atrakcji, a do najciekawszych należą:

 • pole bitwy pod Grunwaldem
 • zamek w Nidzicy
 • mosty w Stańczykach
 • bazylika w Świętej Lipce
 • most obrotowy w Giżycku
 • zamek w Działdowie
 • bazylika św. Jerzego w Kętrzynie
 • piramida w Rapie
 • rzeka Krutynia
 • kanał Ostródzko-Elbląski
 • Puszcza Borecka
 • Wilczy Szaniec (kwatera Hitlera).

Oczywiście jest ich znacznie więcej, ale te są absolutnie obowiązkowymi pozycjami do odwiedzenia.

Ciekawostką jest to, że Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior, a nie jest to do końca zgodne z prawdą. Znajduje się tu bowiem znacznie więcej tych zbiorników wodnych, bo aż około 2600. Kolejną interesującą informacją na temat tego rejonu jest to, że w miejscowości Gołdap co roku odbywa się Międzynarodowy Konkurs Krzyku. Jest ono jednym z nielicznych tego typu wydarzeń na świecie. Na Mazurach znajduje się też „bociania wieś”, a nazwana została tak dlatego, ponieważ co roku przylatuje do niej około 100 bocianów, a odlatuje ich potem dwa razy więcej. Jest tu również punkt, w którym łączą się granice trzech państw: Polski, Litwy i Rosji.

Mazury to jeden z tych regionów Polski, który powinien zobaczyć każdy obywatel, by zaznajomić się z jego pięknem i niesamowitą historią. To świetny pomysł na spędzenie urlopu z dala od zanieczyszczonego powietrza i chaosu, jaki panuje w aglomeracjach miejskich. Zieleń, cisza i spokój, piękne jeziora sprawiają, że każdy zakochuje się w Mazurach i chętnie tu wraca. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że tak wielu zagranicznych turystów decyduje się na spędzenie urlopu właśnie w tym malowniczym, polskim regionie. Zdecydowanie jest to jedna z pereł naszego kraju i warto przynajmniej raz w życiu do niej zawitać.