12 czerwca 2019 Brak komentarzy admin Podróże , ,

Zbliża się nieuchronnie okres wakacji – czas odpoczynku, dobrej pogody, spędzania czasu na wolnym powietrzu, aktywnego wypoczynku w różnych miejscach, plażowania i górskich spacerów. Warto jest zaplanować ten wyjątkowy czas w roku w taki sposób, by stanowił wspaniale źródło wspomnień na lata i faktycznie był czasem fizycznego i mentalnego wypoczynku.

Najpierw należy zastanowić się nad samą ideą wakacji – co najbardziej lubię robić? W jakimś środowisku chcę spędzić ten czas? Z kim jadę na wakacje i jakie są potrzeby tych osób? Odpowiadając na te pytania zacznie się klarować ogólna wizja tego, co chcesz robić i gdzie, czy to będą góry, jezioro, morze, miasto, egzotyczne kraje czy jakaś inna forma wypoczynku.
Druga sprawa to finanse. Ile mogę przeznaczyć pieniędzy na osobę? Jakie koszty wyniesie nocleg, jedzenie i atrakcje na które chce wydać pieniądze? Ile wyniosą koszty za samą podróż, paliwo, autostrady, winiety, parkingi? Ile powinienem zabrać pieniędzy w zapasie, aby mieć coś, co będzie rezerwą na wypadek pojawienia się dodatkowych kosztów na przykład nieplanowanych atrakcji? Warto zaplanować sobie budżet przed wyjazdem, szczególnie jeżeli wybieramy wakacje za granicą.

Z tym wiąże się wybór odpowiedniego noclegu. Spanie to też ważna rzecz na wakacjach i od stanu pensjonatu czy hotelu w którym będziemy przebywać w dużej mierze będzie zależał nasz komfort na wakacjach. Nocleg powinien być dostosowany do zasobności naszego portfela, a miejsce powinno być czyste i przyjazne, jeśli chcemy zapewnić sobie komfortowe spanie. W dobie internetu mamy wiele możliwości sprawdzenia opinii o danym miejscu, dzięki czemu możemy dostosować nocleg do naszych potrzeb. Warto też popytać znajomych, gdzie polecają dobre miejsce na spanie.

Jeżeli planujemy urlop z dziećmi, warto jest zadbać o różne atrakcje. W dużych kurortach nadmorskich nie ma z reguły z tym problemu, co rusz znajdziemy coś ciekawego co przykuje uwagę naszych dzieciaków. Ale może warto też pomyśleć o wakacjach niestandardowych, gdzieś na łonie natury? Na przykład jezioro to dość często niedoceniane miejsce na spędzenie urlopu. W Polsce mamy wiele pięknych miejsc na pojezierzu i nie tylko, gdzie można spędzić wspaniały czas w miejscu, gdzie blisko znajduje się jezioro. Z reguły są to mniej oblegane miejsca, gdzie nocleg i jedzenie są tańsze niż na przykład nad morzem. Można też zdecydować się na wakacje w harcerskim stylu, ze spaniem pod namiotami. Okolice nad jeziorami z reguły są też otoczone lasami gdzie można wybrać się na spacer, a poza tym można też często znaleźć miejsca z możliwością żeglowania po jeziorach, co stanowi dodatkową atrakcję. Takie wakacje mogą być pełną wrażeń przygodą dla każdego dzieciaka.

Planując urlop idealny należy wziąć pod uwagę szereg czynników, ale warto poświęcić temu trochę czasu żeby potem uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i rozczarowań. Warto też zastanowić się nad miejscami nietypowymi i mniej obleganymi przez turystów, gdyż takie wakacje mogą stanowić świetną alternatywę dla takich, jakie zazwyczaj sobie organizujemy.