18 marca 2019 Brak komentarzy admin Podróże , ,

Jedną z najpopularniejszych miejscowości w polskich Górach jest Karpacz. Miasto zlokalizowane jest w województwie dolnośląskim, powiecie jeleniogórskim. Dla turystów liczy się jednak przede wszystkim położenie, nie administracyjne, a regionalne. Miejscowość o dewizie „Miasto pod Śnieżką” w Sudetach Zachodnich mieści się bowiem w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnica.

Miasto powstało jako skromna osada poszukiwaczy złota w dwunastym wieku, a pierwsze zapiski o miejscowości pochodzą z czternastego wieku. Turystyczny charakter miasta zapoczątkowało wybudowanie kaplicy św. Wawrzyńska na Śnieżce, gdyż wpisało miejscowość na szlaki turystyki pielgrzymkowej. Rozwój tej gałęzi turystyki wspomogła budowa Świątyni Wang. Później rozbudowywany, drewniany kościółek ewangelicki został w dziewiętnastym wieku sprowadzony z miasteczka Vang w Norwegii, od którego wziął swoją nazwę. Ze względu na piękne góry, na terenie których znajduje się karpacka miejscowość, region przeżył w drugiej połowie dziewiętnastego wieku przeobrażenie w miejscowość typowo turystyczną. Powstały hotele, zajazdy, gospody i inne budowle oferujące kwatery turystom.

Atrakcje w regionie związane są głównie z pięknymi, naturalnymi krajobrazami oraz zabytkową zabudową. Na listę zabytków wpisane są bowiem m.in. Karczma Sądowa z 1735 roku w Karpaczu Górnym (obecnie: dom wczasowy Morskie oko), kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, dworek myśliwski (obecnie: Liceum) przy ul. Gimnazjalnej 7, dawny dworzec kolejowy czy też dom wycieczkowy (obecnie: hotel „Rezydencja”). Obowiązkowymi punktami wycieczek, łączącymi zabytkową architekturę z naturą, są schroniska: Samotnia nad Małym Stawem i Strzecha Akademicka, a także wymieniona wcześniej Świątynia Wang. Warto zaznaczyć, iż Schronisko PTTK im. Waldemara Siemaszki nad Małym Stawem – Samotnia – znajduje się w karkonoskim Kotle Małego Stawu. Pierwsze wzmianki o domku w tej lokalizacji pochodzą z… 1670 roku! Czyni to schronisko Samotnia jednym z najstarszych w Polsce. Leżące w paśmie Karkonoszy i Sudetów schronisko umożliwia zjedzenie obiadu w ponad stuletniej sali!

Chcąc znaleźć nocleg w górach, a konkretniej kwaterę w karpackim Mieście pod Śnieżką, możemy wybierać nie tylko spośród zabytkowych hoteli i ośrodków wypoczynkowych oraz schronisk turystycznych, ale i kwater prywatnych. Mieszkańcy tego – żyjącego z turystów – regionu często budują domki letniskowe z przeznaczeniem na wynajem krótko- lub długoterminowy. Być może najem wolnostojącego domu okaże się najbliższy naszym potrzebom i zapewni (tak pożądane przecież w polskich górach) poczucie wolności i niezależności. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musimy obawiać się, iż urlop spędzimy w kuchni – miejscowość pod Śnieżką charakteryzuje się sporą ilością punktów gastronomicznych. Oferują one nie tylko kuchnię z regionu, wyrobów tradycyjnych, jak oscypek, ale również kuchnię polską i zagraniczną. Dla chcących zjeść „na szybko” znajdą się również budki fast-food, z frytkami, zapiekankami i hamburgerami.