19 lutego 2022 Brak komentarzy admin Podróże

To graniczące z Ekwadorem, Brazylią i Chile państwo od lat przyciąga wielbicieli aktywnej turystyki. Zdobywanie Machu Picchu, wspinaczka przez wymagające górskie szlaki, podziwianie wznoszących się kondorów nad peruwiańskimi kanionami czy bogata fauna i flora Amazonii to tylko niektóre z atrakcji, jakie oferuje ten zaskakujący kraj. Jednak jak przed każdą podróżą warto pamiętać o właściwym przygotowaniu i pozyskaniu praktycznych informacji o transporcie czy obostrzeniach sanitarnych. Co zatem warto wiedzieć przed podróżą do andyjskiej krainy?

Bezpieczeństwo w Peru

Republika Peru jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Jednym z jej głównych problemów pozostaje ubóstwo dużej grupy społeczeństwa. W związku z tym zaleca się zwracać szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie rzeczy osobistych – nie należy ich zostawiać na widoku nawet na chwilę (zwłaszcza w przestrzeniach publicznych). Drobna kradzież może skutecznie popsuć wakacje, zatem dodatkowo polecamy unikać noszenia drogich akcesoriów, takich jak np. zegarki czy biżuteria. Rząd Peru odradza też turystom podróże na tereny graniczące z Kolumbią ze względu na podwyższoną aktywność działających w tych regionach zorganizowanych grup przestępczych.

Waluta w Peru

Peruwiańczycy są narodem, który przede wszystkim posługuje się gotówką. W związku z tym wszędzie zapłacimy banknotami, trudniej natomiast będzie z płatnościami zbliżeniowymi. Ponadto płatności bezgotówkowe często obciążane są znacznymi prowizjami. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić wysokość dodatkowych opłat, aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia. Walutą obowiązującą w tym kraju jest nowy sol peruwiański (PEN). W związku z tym, że peruwiańskie banknoty trudno wymienić w polskich kantorach, lepszym rozwiązaniem będzie zakup dolarów amerykańskich lub euro, a następnie wymiana ich na sole po przybyciu do kraju.

Na co warto się zaszczepić przed podróżą do Peru?

Jednym z utrapień całej Ameryki Południowej jest malaria. Ze względu na brak skutecznej szczepionki na tę chorobę należy bezwzględnie pamiętać o środkach odstraszających komary i inne moskity. Idealnie nadadzą się do tego repelenty przeciwko owadom; warto też zabrać ze sobą przenośną moskitierę. Dodatkowo warto przed podróżą zaszczepić się na dur brzuszny, tężec, błonicę oraz na oba typy wirusowego zapalenia wątroby (A i B).

Przemieszczanie się w Peru

Przed wyjazdem warto zorientować się, jaki jest najlepszy sposób poruszania się po miejscu, do którego zmierzamy. Największym zaufaniem w tym kraju, cieszą się popularne i znane firmy przewozu autobusowego. W tym przypadku działa zasada im droższy bilet mamy, tym z lepszym przewoźnikiem podróżujemy. W przypadku transportu autobusowego warto o tym pamiętać. Wynika to z większych zasad bezpieczeństwa przestrzeganych przez firmy oferujące droższe przewozy. Tańszy bilet często może oznaczać, mniej bezpieczny pojazd.

Komunikowanie się w Peru

Peru to państwo trzech krain geograficznych: Costy, Sierry oraz Selvy. Każda z nich różni się od drugiej, często także językowo. Może to być problem nawet dla osób dobrze znających urzędowy język tego miejsca – czyli hiszpański. Jednakże nieznajomość dialektów czy gwar tamtego obszaru nie przeszkodzi w komunikacji w bardziej aktywnych turystycznie miejscach: m.in. w stolicy kraju Limie czy też uwielbianej przez surferów Mancorze. W takich miejscach większość osób oprócz hiszpańskiego posługuje się także językiem angielskim.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu