24 lutego 2018 Brak komentarzy admin Podróże , ,

Pikantne burrito, kapelusz z rondem, pływające ogrody, kolorowe czaszki i La Catrina na Święto zmarłych – to pierwsze rzeczy przychodzące na myśl, gdy myśli się o Meksyku. Co ma do zaoferowania kraj zaludniony niegdyś przez Azteków?

Miasto atrakcji

Tradycyjne poznawanie miasta to podziwianie placów i starych kościołów. Ciekawostką jest to, iż w otoczeniu ołtarzy niektórzy chcą zamontować kłódki z modlitwami o szczęście i zdrowie, które przeznaczone są dla uczciwych złoczyńców. Prawdziwą kulturę i zwykłych obywateli Meksyku można spotkać w wielu różnorodnych miejscach. Poznawanie miasta polecamy zacząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jeden z najprzestronniejszych stadionów świata). Najwięcej powie nam rzecz jasna Muzeum Sztuki Popularnej a także budynek Soumaya (głównie prezentuje sztukę Dalego). W Megalopolis z pewnością należy zobaczyć barokowo-klasycystyczną katedrę z lat 1563-1567, która osiąga wysokość 67 metrów. Jest przykładem jednej z największych katedr wybudowanych na ziemi. Kolejny rekord jest udziałem placu w mieście, którego pole powierzchni dochodzi do 46800 metrów kwadratowych – mówimy oczywiście o Placu Konstytucji (znanym również pod nazwą Zócalo). Tuż obok można dostrzec zbudowany na azteckich dawnych zabudowaniach Palacio Nacional. W przypadku gdy zależy nam na obeznaniu się z tutejszą zabudową, genialnym na to sposobem jest podróż do pobliskiego miasteczka Guanajuato, które stanowi mieszankę ciasnych przesmyków, placów i wielobarwnych zabudowań – idealny przykład iberyjskiej twórczości z czasów kolonialnych. Wśród budowli które pochodzą z okresu kolonizacji, można spotkać także kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przypominać legendę z dreszczykiem.

Znaczące resztki zabudowań

Wśród najbardziej znaczących atrakcji turystycznych Meksyk oferuje Palenqué czyli ruiny cywilizacji Majów. Miejscowość ta znajduje się w południowym Meksyku w stanie Chiapas, gdzie znajduje się również stanowisko archeologiczne które wymienia się jako główną atrakcję. Pozostałości dawnego miasta okupowanego w dawnych czasach przez cywilizację Majów, a poznanego bagatela w 1746r. dostarczają sporo jedynych w swoim rodzaju wrażeń. Zbudowane z kamienia zabudowania wyłaniające się z dżungli tropikalnej to widok, który powinien zobaczyć każdy odwiedzający ten kraj. Oczywiście największą sensację stanowi Świątynia Inskrypcji to jest miejsce pochówku Pakala Wielkiego – najbardziej znanego władcy. To miejsce czci przybiera kształt piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć schodków. Wspiąwszy się na samą górę zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabytki Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża oraz Wielki Pałac. Co jeszcze zasługuje na odwiedzenie? Rzecz jasna pozostałości podziemnego akweduktu łączącego pałac z tarasami.

Spektakularność i wyprawa jedyna w swoim rodzaju

Aztekowie i Majowie znacząco przyczynili się do kształtu współczesnego Meksyku, pozostawiając po sobie między innymi prekolumbijski zespół pałacowy kojarzony pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a także El Castillo czyli kolumny Tysiąca Wojowników i El Caracol (czyli Ślimak). To przykład jednego z siedmiu nowych cudów świata, dlatego trzeba go odwiedzić. Te ogromne połacie obfitujące w pozostałości budynków budzą podziw nie tylko między archeologami, ale wydają się nie lada atrakcją dla miłośników Indiany Jonesa. W głównym mieście Jukatanu, Méridzie, trzeba zobaczyć pierwszą w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie wolno nie wspomnieć ponadto o azteckim centrum religijnym – Teotihuacán.

Jak przeżyć przygodę życia?

Góry Sierra Madre de Chiapas to świetna okazja na zobaczenie pereł schowanych w naturze. Płynąca tam rzeka Grijalva rozpościera się na prastary Kanion Sumidero. Można skorzystać z dwugodzinnego kursu łodzią przez wąwóz, aby być pewnym niezwykłych doświadczeń. To bardzo wyjątkowe miejsce, które jest dziełem tylko natury bez ręki ludzkiej. Zamieszkuje ją duża ilość dzikich zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Warto także zajechać do Ciapa de Corzo – miasteczka o kolonialnej przeszłości. Gdy chcemy poznać jak w Meksyku mają się piaszczyste plaże i ośrodki wypoczynkowe, niezwłocznie należy udać się do jego wakacyjnej wizytówki czyli do Cancún, gdzie można obejrzeć m. in.: podwodne muzeum, spróbować egzotycznych drinków czy też nurkować. Pośród najistotniejszych atrakcji zapewniających podróżnikom piorunujące wrażenia można wymienić także: cenota skryte pomiędzy kamiennymi skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, gdzie można spotkać flamingi, Akuami pełne wspaniałych żółwi oceanicznych, cudowna Laguna oraz cenota w Bacalar mieniąca się bagatela siedmioma odcieniami błękitu, a także wodospad mineralny Hierve el aqua zlokalizowany 70 km od Oaxaca. Warto także wybrać się na oglądanie imponującego, gigantycznego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w mieście Atlixco.