24 lutego 2018 Brak komentarzy admin Podróże , ,

Jeden z najbardziej zjawiskowych krajów na świecie rozciągający się pomiędzy Andami i Pacyfikiem – mowa rzecz jasna o fascynującym Chile, którego dziewicza przyroda a także rozciągnięte niekiedy kilometrami pustkowia pełne budynków liczących tysiące lat przyciąga przybyszów z całego świata. Jest to miejsce warte odwiedzenia o każdej porze roku.

Kolorowe miasteczko
Nie daleko od stolicy Santiago uważny podróżnik może natknąć się na zjawiskowy port Valparaiso, którego tradycja sięga pięćset lat. Jest to miejsce charakterystyczne pod względem barw na które możemy się natknąć na każdym rogu: żółty, czerwony i niebieski to najczęściej pojawiające się kolory królujące pośród zabudowań zlokalizowanych na stromym zboczu, który niemal zatapia się w wodzie. „Perła Pacyfiku” zachwyca nie tylko swoją wielobarwnością, lecz również charakterystyką konstrukcji budowlanych, zwłaszcza niebanalnie przystrojonych i ozdobionych schodach oraz kolorowych muralach. Środkowy obszar miasta czyli Plaza Sotomayor ukrywa niesamowity labirynt krętych alejek. Da się natknąć tutaj na nierzadko organizowane eventy kulturalne i uliczne występy (nie bez powodu miasto bywa określane artystyczną bohemą). Jednym z wyróżników Valparaiso są kolejki umożliwiające sprawne dostanie się do wyżej ulokowanych części miasta.

Kilkudniowa wycieczka trekkingowa
Południe Chile znajdujące się w obszarze Parku Narodowego Torres del Paine pozwala na długie wyprawy trekkingowe. Obszar pieszych dróg rozpościera się pośród górskich szczytów i jezior wypełnionych flamingami. Wszystko to otaczają lodowce i lasy, a skały mają niemal pionową konstrukcję. Miesiące najlepiej nadające się na trekking to grudzień, styczeń, luty i marzec, choć zawsze należy mieć wzgląd na zmienne warunki atmosferyczne.

Sekrety Wyspy Wielkanocnej
Jedną z najciekawszych atrakcji Chile są ciągnące się przez prawie 4 tysiące kilometrów wybrzeża. Najbardziej odizolowanych ląd na świecie czyli Wyspa Wielkanocna to miejsce monumentalnych posągów, które funkcjonują w zbiorowej świadomości jako Moai. Tubylcy Polinezyjczycy wyrzeźbili w wulkanicznych skałach znane w każdym zakątku świata głowy. Ich historia zaczęła się na przełomie XI i XII wieku. Tym co tajemnicze i dotąd niewyjaśnione, to fakt transportowania niemal 20-tonowych skał przez ówczesną ludność. Wszystkie posągi są własnością Parku Narodowego Rapa Nui, a na wyspę można dotrzeć za pomocą samolotu który kursuje codziennie.

Suche miejsce Ziemi
Chile charakteryzują nie tylko wysokie, strome szczyty, tajemnicza wyspa, niesamowicie długie oceaniczne wybrzeże, lecz także pustynia – Atakama. Zajmujący 105 m2 teren nigdy nie zanotował jakichkolwiek opadów. W miejscu pustyni można ujrzeć Dolinę Valle de la Luna o istnie księżycowym krajobrazie zbliżonym do tego jaki jest powszechny na planecie Mars. Godna odwiedzenia jest także lazurowa solanka Laguna Verde oraz niestety trudno udostępniony teren El Tatio z strzelającymi gejzerami. Gejzery Termos Banos to z pewnością jeden z najciekawszych obszarów Chile. Kraj ten zaskakuje także rozległymi solnymi jeziorami, doliną śmierci oraz dinozaurów.