9 marca 2019 Brak komentarzy admin Podróże , ,

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, pogoda jest coraz ładniejsza, temperatury – coraz bardziej sprzyjające przebywaniu na świeżym powietrzu. Masz trochę zaległego urlopu, a aż szkoda siedzieć w domu? A może szukasz pomysłu na weekendową podróż? Masz już dość zagranicznych wojaży i chciałbyś zaznać trochę spokoju? Rozwiązanie jest proste – spakuj plecak i wyjedź w Sudety!

Sudety to nazwa dużego łańcucha górskiego w południowo-zachodniej Polsce. Są to góry niższe niż np. Tatry, ze Śnieżką jako najwyższym szczytem – zaledwie 1603 m n.p.m. Niewątpliwą zaletą Sudetów jest za to zdecydowanie mniejsza ilość turystów – jeśli szukasz odskoczni od codzienności i odrobiny spokoju, to coś dla ciebie. Kolejnym plusem jest to, że są to góry bardzo różnorodne, o przeróżnych krajobrazach i formach terenu. Występują tu zarówno rozległe, wydłużone masywy, jak i góry o kształcie płytowym, stożkowym, kopulastym. Można też napotkać kotliny, skały i urwiska, a także wodospady, jak Wodospad Kamieńczyka czy Szklarki. Jeśli znudzą ci się górskie wyprawy, możesz zawsze odwiedzić miejscowości uzdrowiskowe, takie jak Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Kudowa-Zdrój, gdzie znajduje się również słynna Kaplica Czaszek. W miejscowościach tych występują źródła wód mineralnych, która mają właściwości prozdrowotne.

W jaki rejon Sudetów najlepiej się wybrać? To zależy, czego oczekujesz od swojej wyprawy. Jak już wspomniano, Sudety to góry bardzo różnorodne. Dzielą się na Sudety Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. W obrębie każdych z nich znajdują się różne pasma górskie. W Sudetach Wschodnich mamy na przykład Masyw Śnieżnika, gdzie najwyższym szczytem – jak sama nazwa wskazuje – jest Śnieżnik, od którego rozchodzą się inne grzbiety górskie. Występują tu łąki, bory świerkowe i różne rzadko spotykane gatunki roślin, często spotykane są też skałki. Warto tu również odwiedzić największą jaskinię Sudetów – Jaskinię Niedźwiedzią z licznymi formami naciekowymi w postaci m.in. stalaktytów i stalagmitów. Kolejną częścią Sudetów są Sudety Zachodnie. Znajduje się tu najwyższe pasmo górskie tego masywu, jakim są Karkonosze wraz z ich najwyższym szczytem, czyli Śnieżką. Charakterystyczne dla Karkonoszy są kotły lodowcowe, szczególnie – znane Śnieżne Kotły, a także skałki o różnorodnych kształtach i wodospady. Warto odwiedzić również kilka karkonoskich schronisk turystycznych. Szczególnie warta polecenia jest Samotnia, która znajduje się na dnie kotła, nad brzegiem Małego Stawu, w bardzo malowniczej okolicy. Jeśli uda ci się wspiąć na Szrenicę, warto odwiedzić również tamtejsze schronisko. Ale zostawmy Karkonosze – nie wspomnieliśmy jeszcze o Sudetach Wschodnich. Mamy tu takie pasma górskie, jak Góry Stołowe, Góry Sowie czy Kotlinę Kłodzką. Góry Stołowe są bardzo ciekawym pasmem – ich nazwa pochodzi stąd, że są jednymi z nielicznych gór płytowych, to znaczy ich szczyty są płaskie. Najbardziej znanym – jest Szczeliniec Wielki. Charakterystyczne są tu także skały, głównie piaskowcowe, tworzące formy o różnych kształtach – jeśli twoim hobby jest wspinaczka, koniecznie musisz odwiedzić tę część Sudetów. Warto zajrzeć również do Kotliny Kłodzkiej z malowniczym Kłodzkiem.